Jak optymalizować procesy produkcyjne dzięki oprogramowaniu EPLAN?

EPLAN produkuje innowacyjne oprogramowanie, które pozwala na usprawnienie procesów produkcyjnych w firmach z różnych branż. Dzięki niemu możliwe jest skrócenie czasu projektowania i ograniczenie ponoszonych kosztów. Jak efektywnie wykorzystywać produkty EPLAN, by zoptymalizować procesy w danej firmie?


Optymalizacja produkcji w programie CAD

Program CAD to system przeznaczony do projektowania obiektów i instalacji. Umożliwia nie tylko rysowanie poszczególnych elementów, lecz także analizowanie ich ułożenia i testowanie zastosowanych rozwiązań. Współczesne oprogramowanie CAD jest wyposażone w szereg nowoczesnych funkcji, które pozwalają na zoptymalizowanie produkcji w danej firmie. Obecnie systemy tego typu mogą samodzielnie uzupełniać brakujące elementy na podstawie wprowadzonych baz danych, a także wystawiać opinie i analizy na każdym etapie procesu projektowego.

Zastosowanie zaawansowanych systemów CAD pozwala na ograniczenie pracy inżynierów i wyeliminowanie błędów ludzkich. W ten sposób można skrócić czas procesu projektowego, jednocześnie unikając komplikacji, które mogłyby generować koszty na kolejnych etapach.


Zarządzanie procesami produkcyjnymi

Współczesne oprogramowanie typu CAD pozwala na znacznie efektywniejsze zarządzanie procesami projektowymi. Ogromne znaczenie ma np. łączność z systemami chmurowymi. Dzięki nim dane są zapisywane poza dyskiem danego komputera, a więc są dostępne dla innych pracowników. Takie rozwiązanie zapewnia stały dostęp do projektu, pozwalając na monitorowanie jego postępów i wspólną pracę nad kolejnymi etapami. W ten sposób możliwe jest znacznie sprawniejsze zarządzanie procesami produkcyjnymi dotyczącymi nawet bardzo dużych projektów, wymagających zaangażowania co najmniej kilku pracowników.

Systemy CAD od EPLAN umożliwiają także wystawianie automatycznych raportów i opinii. Można je wykorzystać również przy tworzeniu kolejnych projektów. Na tej podstawie możliwe jest analizowanie postępu procesu projektowego i sprawdzanie jego poprawności na każdym etapie. To sposób na wyeliminowanie błędów, zanim zaczną mieć one realny wpływ na kolejne procesy produkcyjne.


Produkcja – wydajność i koszty

Stosowanie inteligentnego oprogramowania CAD od EPLAN pozwala na znaczne zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów procesu produkcyjnego. Takie systemy w dużej mierze działają automatycznie. Po wgraniu bazy danych oprogramowanie jest w stanie samodzielnie wygenerować brakujące elementy, odciążając z tego obowiązku samego inżyniera. Pracownik może ograniczyć swoje zadania do minimum, pracując znacznie szybciej.

Skrócenie czasu pracy wpływa bezpośrednio na koszty ponoszone przez przedsiębiorcę w związku z procesem projektowym. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest zmniejszenie liczby osób, które muszą brać udział w projektowaniu danego obiektu lub instalacji. To także sposób na skrócenie czasu przedsięwzięcia, a więc roboczogodzin potrzebnych do jego zrealizowania. Oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent mniej w stosunku do kosztów procesu projektowego, który jest realizowany bez zastosowania nowoczesnych technologii.

Nie można zapomnieć również o tym, że inteligentne systemy CAD pozwalają na ograniczenie błędów ludzkich. Takie pomyłki powodują znaczne wydłużenie procesu projektowego, a więc generują dodatkowe koszty. Błędy popełnione na wstępnych etapach procesu projektowego mogą wymagać powtórzenia wszystkich czynności od początku. Nowoczesne systemy CAD pozwalają na generowanie opinii na każdym etapie, a także testowanie zastosowanych rozwiązań w konkretnych warunkach. Dzięki temu można weryfikować poprawność procesu projektowego krok po kroku, unikając poważnych błędów, a co za tym idzie – ogromnych kosztów związanych z ich naprawą.

Efektywne narzędzia produkcyjne

W procesie projektowania coraz częściej stosuje się zaawansowane rozwiązania, które usprawniają produkcję w danym przedsiębiorstwie. Marka EPLAN oferuje szereg systemów przeznaczonych do projektowania instalacji elektrycznych, elektronicznych, hydraulicznych i innych. Na szczególną uwagę zasługują programy CAD Electric P8 czy CAD Fluid. Pozwalają one na zautomatyzowane projektowanie systemów wykorzystywanych w budynkach, pojazdach czy maszynach.


W oprogramowaniu od EPLAN zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które usprawniają procesy projektowe. To takie opcje, jak np.:

  • kompatybilność z chmurą, która pozwala na znacznie sprawniejsze komunikowanie się pomiędzy pracownikami działającymi w obrębie tego samego projektu. Członkowie zespołu mają dostęp do procesu produkcyjnego na każdym etapie, dzięki czemu mogą łatwiej kooperować, skracając czas tworzenia projektu;
  • możliwość uzupełniania brakujących elementów – współczesne systemy CAD pozwalają na uzupełnianie brakujących elementów na podstawie wgranych baz danych. Dzięki temu pracownik może zająć się ważniejszymi zadaniami;
  • generowanie alternatywnych wariantów konkretnych układów – użytkownik nie musi tworzyć samodzielnie. Jego zadanie ogranicza się do wyboru odpowiedniego rozwiązania spośród tych zaproponowanych przez oprogramowanie;
  • łatwe przesuwanie i zamienianie kolejności elementów – w trakcie wszelkich zmian system zapisuje poprzednie położenie konkretnych części projektu, dzięki czemu w każdej chwili można wrócić do wcześniejszych ustawień. Współczesne systemy są wyposażone również w funkcje, które pozwalają na automatyczną edycję danych w Excelu;
  • możliwość testowania stworzonych układów w konkretnych warunkach – takie rozwiązanie pozwala przewidzieć zachowanie gotowego systemu w obliczu określonych zagrożeń. Testy można przeprowadzać na każdym etapie procesu projektowego.


Marka EPLAN oferuje również szereg rozwiązań, które umożliwiają na automatyczną produkcję wyrobów zgodnie z określonym projektem w dowolnym nakładzie. To sposób na zachowanie idealnej powtarzalności produktów nawet przy ich masowym wytwarzaniu. EPLAN zapewnia dostęp do własnej platformy, która łączy w sobie wszystkie produkty oferowane przez firmę. Dzięki niej możliwe jest łatwiejsze zarządzanie poszczególnymi funkcjami, także w sytuacji, gdy od momentu stworzenia projektu do wyprodukowania wyrobu poszczególnymi zadaniami zajmują się kolejne osoby. Systemy te są wykorzystywane także w bardzo dużych przedsiębiorstwach, w których organizacja wpływa na wydajność produkcji.

 

Procesy produkcyjne – innowacje w CAD


W systemach CAD marki EPLAN zastosowano szereg innowacji, które pozwalają na usprawnienie procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. To takie technologie, jak np.:

  • możliwość tworzenia rozbudowanych baz danych, włącznie z ograniczeniami. Na podstawie tych informacji system generuje układy dostosowane do warunków, które panują w docelowym miejscu. W przypadku systemów elektronicznych jest to m.in. rozmieszczenie przewodów w taki sposób, by nie były one narażone na przewiercenie w trakcie montażu mebli,
  • możliwość szybkiego dostarczania dużej ilości danych do konkretnych stanowisk produkcyjnych. Mowa tu zarówno o parametrach wytwarzanych konstrukcji, jak i ich etykietowaniu czy wykonywaniu ręcznego okablowania,
  • tworzenie specyfikacji i kart danych już na etapie projektowania, na podstawie których można zlecić zaopatrzenie firmy w konkretne materiały. Współczesne systemy tworzą takie listy w uporządkowany sposób podczas planowania wstępnego,
  • kompatybilność z innymi systemami wykorzystywanymi do automatycznego generowania rozwiązań czy prezentowania gotowego produktu – współczesne systemy CAD można łączyć ze sztuczną inteligencją czy technologią VR wykorzystywaną m.in. do przedstawiania obiektów w formie przestrzennej.


Systemy CAD są stale udoskonalane, by mogły spełniać coraz bardziej restrykcyjne wymagania współczesnych inżynierów. Dzięki nim możliwe staje się sprawne porozumiewanie się pomiędzy pracownikami odpowiedzialnymi za procesy projektowe i produkcyjne. Systemy CAD stanowią kompletną bazę danych, na podstawie których możliwe jest tworzenie dużych nakładów nawet najbardziej skomplikowanych obiektów.